ładowanie...

Nasze aktualności


Tablice dla osób niewidzących

Osoby niepełnosprawne przez długi czas były niejako na uboczu. Na szczęście postęp cywilizacyjny sprawia, że także one mogą w miarę normalnie uczestniczyć w życiu społecznym. Jak to się odbywa?

Prosty przykład to tablice dla osób niewidzących. Plansze tego typu wyróżniają się tym, że poza normalną treścią (grafika, komunikaty słowne) posiadają tekst wykonany językiem Braille’a. Dzięki temu niewidomy czy słabowidzący dowie się, co przedstawia zabytek, co rośnie w lesie, jakie atrakcje spotka na szlaku turystycznym.

Dzisiaj tablice dla osób niewidzących stają się powszechne. W końcu Braillem posługuje się mnóstwo ludzi. Montaż takich plansz to dobry ruch ze strony samorządów czy zarządców obiektów. W ten sposób pokazują, że osoby niewidzące również są dla nich ważne i mają prawo uczestniczyć w organizowanych przez nich inicjatywach.

Tablice reklamowe

W dobie ogromnej konkurencji sukces odnoszą tylko te podmioty, które się wyróżniają. Nie chodzi tylko o parametry produktu, czyli jakość, cena, właściwość. Ważne jest przebicie się do świadomości potencjalnego klienta. Jak to zrobić? Wykorzystując tablice reklamowe.

Warto umieścić je w każdym miejscu, przez które codzienne przewija się sporo osób. Każda z nich może stać się naszym klientem. By tak się stało, musi dowiedzieć się o naszym istnieniu i ofercie. Nośnik powinien więc stanąć nie tylko obok siedziby zakładu, ale też przy wjeździe i wyjeździe z miasta, przy głównych jego ulicach i obok innych ważnych miejsc (lotnisko, dworzec, deptak, lokalna atrakcja turystyczna).

W wielu przypadkach tablice reklamowe są znacznie skuteczniejszym nośnikiem niż telewizja, prasa czy radio. Przede wszystkim pozwalają zawęzić grono odbiorców – wystarczy, że tablica powstanie tylko w kilku punktach na danym obszarze. Nie wszystkie kanały przekazu można tak targetować.

Pylony i kasetony reklamowe

Istnieje wiele sposobów, by zbudować prestiżowy wizerunek przedsiębiorstwa albo instytucji. Do tych najbardziej sprawdzonych należą pylony i kasetony reklamowe.

Czym jest pylon? To strzelista konstrukcja reklamowa, którą instaluje się obok siedziby firmy albo przy wjeździe na jej teren. Można też spotkać ją stacjach benzynowych oraz przy wjeździe do stref aktywności gospodarczej (wówczas montuje ją tam zarządca nieruchomości, na zlecenie swoich klientów). Informuje o tym, jakie firmy w niej działają. Pylon jest więc nośnikiem reklamy zewnętrznej.

Takie samo zastosowanie mają kasetony. Służą identyfikacji. Ich celem jest także przyciągnięcie uwagi. Właśnie z tego powodu zaleca się, by pylony i kasetony reklamowe były podświetlane.

Kasetony, w porównaniu do pylonów, są o wiele mniejsze i nie występują jako obiekty wolnostojące, tylko są montowane na ścianach frontowych. Spotykane są wersje jedno- i dwustronne.

Witacze

Jakiś czas temu włodarze miast zauważyli, że na turystyce można zarobić. Warto więc inwestować w działania mające na celu przyciągnięcie gości. Zwykle tego typu projektami zajmują się odpowiednie komórki w urzędzie miasta czy gminy.

Coraz więcej z nich zamawia witacze. To sporych rozmiarów tablice, które instaluje się przy granicy danej miejscowości. Umieszcza się na nich przyjazny komunikat w stylu „Witamy w (i tu nazwa ośrodka)”. Ma on na celu wywołanie miłych skojarzeń u podróżnych wjeżdżających na teren miasta.

Witacze można też rozpatrywać w kategoriach promocyjnych. W związku z tym powinny się na nich znajdować herby miejscowości i adresy ich stron internetowych. Powinny być pomalowane w oficjalne barwy miejscowości.

Tego typy obiekty przybierają postać bryły albo tablicy o dowolnych kształtach. Z reguły produkuje się je z tworzyw sztucznych albo ze stali. Ich podświetlenie sprawi, że będą spełniać swoje zadanie 24 godziny na dobę.

Ścianki i gabloty wystawiennicze

Muzea i izby pamięci prezentują eksponaty dotyczące jakiegoś okresu, społeczności czy zagadnienia. Instytucje tego typu nie mogłyby normalnie funkcjonować bez odpowiedniego wyposażenia. Chodzi o ścianki i gabloty wystawiennicze.

Gablota może mieć postać witryny albo kopułki. Ich potencjał ekspozycyjny można zwiększyć, montując w środku półki. Takie rozwiązanie pozwala wystawcom optymalnie wykorzystać posiadaną powierzchnię.

Dla zwiększenia komfortu zwiedzających gabloty wyposaża się w oświetlenie punktowe. Dzięki temu oglądający widzi każdy detal prezentowanego obiektu.

Zdarza się, że muzea albo kluby modelarskie organizują imprezy w terenie. Wówczas wykorzystują mobilne ścianki i gabloty wystawiennicze. W takiej sytuacji przedmioty te dociąża się bloczkami betonowymi, które stabilizują konstrukcję, co chroni ją przed podmuchami wiatru.

Tablice korkowe i magnetyczne

Eksperci od dydaktyki radzą, że gdy chcemy coś zapamiętać albo przyswoić jakąś wiedzę, powinniśmy umieścić to w widocznym miejscu i mieć z tym częsty kontakt wzrokowy. Nie wszystko i nie zawsze da się przykleić do lodówki. Lepszym rozwiązaniem są tablice korkowe i magnetyczne, które – po naniesieniu logotypu czy adresu strony internetowej na nagłówek – mogą stać się elementem identyfikacji wizualnej.
więcej

Przeglądarki ścienne i ramki OWZ

Przeglądarki ścienne i ramki OWZ sprawdzają się w urzędach, restauracjach, muzeach, biurach podróży, szkołach i w każdej firmie usługowej. Dzięki nim można wykorzystać nawet niewielki skrawek powierzchni do zaprezentowania oferty. To rozwiązuje problem braku miejsca na wielką tablicę.

Przeglądarki ścienne i ramki OWZ ułatwiają klientom zapoznanie się ze szczegółami oferty. Tym samym odciążają pracowników, którzy nie muszą udzielać najważniejszych informacji każdemu z osobna.

Przeglądarki występują w wersji ściennej i mobilnej (stojącej). To sprawia, że można wykorzystywać je np. podczas targów i innych imprez branżowych. Nie zajmują wiele miejsca. Łatwo się je demontuje i przenosi. Akcesoria tego typu umożliwiają prezentację treści umieszczonych na kartkach o wielkości od A1 do A4.

Ramki można montować wewnątrz i na zewnątrz obiektów, a także w pojazdach. Poza przekazywaniem informacji przydają się również w działalności reklamowej.

Tablice i gabloty sołeckie

Członek każdej społeczności lubi wiedzieć, co się w niej i wokół niej dzieje. Dotyczy to zarówno pracowników przedsiębiorstwa, jak i mieszkańców wsi. Choć dzisiaj w prawie każdym domu jest internet, to wielu mieszkańców preferuje tradycyjny obieg informacji.

Właśnie po to produkowane są tablice i gabloty sołeckie. Gospodarz wsi wywiesza na nich zawiadomienia o organizowanych zebraniach sołeckich, planowanych zabawach. Umieszcza na nich także informacje z urzędu gminy czy innych instytucji publicznych, np. ogłoszenia o obowiązkowych szczepieniach zwierząt.

W małych miejscowościach tablice i gabloty sołeckie montowane są zwykle w centralnych punktach, np. na ścianie świetlicy albo przy domu sołtysa (opcja wolnostojąca). W większych wsiach instaluje się kilka tablic. Dzięki temu wszyscy mają zapewniony dostęp do ważnych dla nich informacji.

Stojaki informacyjne i reklamowe

W niektórych sytuacjach sposób prezentowania treści jest nie mniej istotny od samej treści. Odpowiednia oprawa przyciągnie zainteresowanie. Doskonale wiedzą to pracownicy działów marketingu każdej firmy. Właśnie dlatego w swojej pracy wykorzystują stojaki informacyjne i reklamowe.

Tego typu rozwiązania można stosować wszędzie – w siedzibie firmy czy urzędu i poza nim, np. w trakcie kongresów, imprez branżowych. Lekka konstrukcja aluminiowa umożliwia ich sprawny i bezproblemowy transport.

Wypełnienie stojaków może być wykonane z magnesu, korka albo występować w formie profilu zatrzaskowego. Zamiast tablicy można wyposażyć je w półki, zwane kieszonkami, w których umieszcza się ulotki, katalogi, broszury i inne materiały reklamowe.

Stojaki informacyjne i reklamowe to estetyczne wyposażenie biurowe. Malowanie proszkowe sprawia, że przedmioty te wytrzymają nawet niekorzystne warunki pogodowe. Mogą być więc używane również podczas imprez plenerowych.

Tabliczki przydrzwiowe i piktogramy

W podmiotach o rozległej strukturze kluczowe jest oznakowanie. Ułatwia ono poruszanie się pracownikom oraz klientom, gościom i osobom odwiedzającym takie miejsca. Tabliczki przydrzwiowe i piktogramy pomagają szybko znaleźć odpowiednią komórkę czy dział.

Montaż specjalnych znaków wewnątrz budynków nakazują niektóre przepisy, np. te dotyczące działań związanych z pożarem czy innym niebezpieczeństwem. Piktogramy wskazują drogę do wyjścia ewakuacyjnego. Informują też, gdzie można znaleźć gaśnicę, główny zawór albo wyłącznik gazu bądź prądu.

Oprócz funkcji związanej z bezpieczeństwem tabliczki przydrzwiowe i piktogramy wprowadzają też porządek. Takie oznaczenie redukują częstotliwość pomyłek. Dzięki nim nikt nie pomyli toalety damskiej z męską.

Najnowszy trend w dziedzinie aranżacji jest taki, by tabliczki i piktogramy miały nowoczesną stylistykę. Powinny też umożliwiać samodzielną wymianę grafiki.