ładowanie...
slajd mały

Czym jest frezowanie CNC?

frezowanie CNC

Frezowanie CNC jest nowoczesną techniką obróbki wielu materiałów, takich jak drewno czy aluminium. CNC oznacza Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Frezowaniem steruje komputer, dzięki czemu jest ono niezwykle precyzyjne.

Obsługa frezarki

Frezarka CNC powinna być obsługiwana przez odpowiednio przeszkolonego operatora. Frezowanie CNC składa się z trzech etapów. Pierwszym z nich jest przygotowanie projektu przedmiotu, który maszyna ma wykonać. Musi być on wykonany przez specjalistę i należy wielokrotnie sprawdzić, czy nie zawiera żadnych błędów. Jeśli projekt zawiera błędy, praca maszyny idzie na marne, gdyż frezarka będzie się go ściśle trzymała. Projekt należy następnie przetworzyć tak, by był zrozumiały dla maszyny. Frezarkę trzeba więc odpowiednio zaprogramować. Trzecim etapem jest już praca maszyny. Frezowanie CNC polega na zamontowaniu przedmiotu w maszynie tak, że wykonuje on ruchy posuwiste, podczas gdy narzędzia w maszynie wykonują ruchy obrotowe. Dzięki frezarkom CNC na danym przedmiocie powstają rowki, małe kanałki czy inne ozdobne kształty, na stworzenie których maszyna została zaprogramowana.

Dlaczego frezowanie CNC jest tak popularne?

O frezowaniu CNC słyszy się dużo i to w różnych branżach. Na czym polega fenomen tej metody? Przede wszystkim na jej wysokiej precyzji, osiągalnej dla maszyny, a nieosiągalnej dla ludzkich rąk. Frezowane CNC gwarantuje wysoką powtarzalność, a do tego szybkie tempo pracy. Od umieszczenia przedmiotu we frezarce do wyjęcia go po obróbce nie trzeba długo czekać. Jeśli maszyna zostanie odpowiednio zaprogramowana, a projekt nie zawierał błędów, w zasadzie się nie myli. Frezarki CNC generują także minimalne ilości odpadów. Kolejną zaletą frezarek CNC jest to, że mogą pracować na wielu różnych materiałach, od zwykłej sklejki, aż po mosiądz czy złoto. Frezarki mają niebagatelny wpływ na tempo pracy w wielu firmach, a także jakość dostarczanych przez nie produktów.