ładowanie...
slajd mały

Czym jest technologia CNC?

Technologia CNC

Jeśli chodzi o obróbkę materiałów,  w ostatnich latach wiele mówi się o technologii CNC. Czym ona tak naprawdę jest i skąd się wzięła?

Historia CNC

CNC to skrót z angielskich wyrazów Computerized Numerical Control, oznaczających komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Ale zacznijmy od początku. W dawnych czasach, gdy powstawały pierwsze linie produkcyjne, właściciele fabryk dążyli do tego, by jak najwięcej procesów dało się zautomatyzować. Praca maszyny jest o wiele tańsza niż praca człowieka. Maszyna może pracować całą dobę, nie choruje i w zasadzie nigdy się nie myli. Inżynierowie zaczęli więc tworzyć różnego rodzaju obrabiarki, które jednak mogły wykonywać tylko jedno, konkretne zadania. Jeśli więc technologia produkcji zmieniała się, maszyna stawała się zupełnie bezużyteczna. Właściciele fabryk naciskali wiec inżynierów, by stworzyli maszyny, które można zaprogramować do danej pracy, by mogły być wielozadaniowe. W ten sposób powstały pierwsze maszyny NC, chociaż ich programowanie wtedy przeprowadzało się… przy pomocy dziurkowanej taśmy. Pomysł ten jednak zrewolucjonizował wiele linii produkcyjnych i zainteresowało się nim wojsko USA.

Współczesność

Wojsko coraz bardziej dopracowywało maszyny NC. Gdy rozpoczęła się era komputeryzacji, dotknęła ona również maszyny NC. Amerykanie opracowali je tak, by urządzeniami numerycznymi sterował nieomylny komputer. I był to strzał w dziesiątkę. Od tamtej pory maszyny – teraz już nazwane CNC – są nieustannie dopracowywane przez ich producentów. Wycinanie CNC jest niezwykle popularną usługą, gdyż jest bardzo precyzyjne, a do tego stosunkowo tanie i szybkie. Maszyny budowane dzisiaj są oczywiście bardziej energooszczędne niż stare modele i chociaż dąży się do ich miniaturyzacji, by zajmowały jak najmniej miejsca w warsztacie, ciągle pożądane są takie o dużym polu roboczym, do obrabiania większych przedmiotów. Frezowanie CNC czy toczenie CNC zrewolucjonizowały wiele gałęzi przemysłu.