ładowanie...
slajd mały

Czym są witacze i jaką pełnią funkcję?

Witacz

Dobre oznakowanie firmy jest bardzo istotne, aby klienci w ogóle do niej trafili, a tym bardziej utrwalali sobie jej markę, zawsze o niej pamiętali i polecali ją innym. Nie jest tajemnicą, że od kilkunastu lat prezydenci miast, wójtowie i burmistrzowie zdali sobie sprawę, że zarządzane przez nich miasta również na swój sposób są markami, które należy promować, by przyciągać do nich turystów i inwestorów. Niewiele osób jednak wie, że miasta wręcz płacą znanym reżyserom, by akcja ich filmu toczyła się właśnie w nich. Dlatego też oznakowanie miasta jako firmy jest niezwykle istotne.

Witacze

Wjeżdżając do niektórych miast lub regionów, przy drodze widzimy znaki informujące o nazwie miejscowości. Wiele miast dodatkowo jednak stawia przy drodze witacze. Witacz to bryła o charakterze informacyjnym, stworzona w postaci totemu lub tarczy. Na niej, oprócz słów powitania, zazwyczaj znajduje się nazwa miejscowości. Często pojawia się na nim również  herb miasta, adres strony internetowej, a nawet coś charakterystycznego dla danego miejsca: postać na nartach, zamek, czy zwierzę. Osoba, która przejeżdża przez dane miejsce tylko przypadkiem, na pewno rzuci okiem na witacz, a być może zaintrygowana zatrzyma się w centrum miejscowości, by dowiedzieć się nieco więcej o stoku narciarskim, zamku, czy właśnie rezerwacie gatunki zwierząt, który „mignął” mu podczas jazdy na witaczu.

Promocja regionu

Witacze pełnią świetną funkcję marketingową. Miasto czy gmina, które witają swoich gości wydają się być otwarte na turystów i przyjazne gościom. Adres internetowy umieszczony na witaczu pozwala od ręki sprawdzić jadącym w aucie pasażerom co ciekawego oferuje dane miejsce i czy warto się zatrzymać w nim na dłużej. Dla przedsiębiorcy, który szuka miejsca na rozwinięcie swojego biznesu witacz jest sygnałem, że dane miasto czy gmina przykładają wagę do swojej promocji, warto więc z nimi współpracować. Ponadto witacze są po prostu miłe dla oka dla osób, które wracają do domu po dłuższej nieobecności, lub dla turystów, którzy przyjeżdżają po raz kolejny na urlop w swoje ukochane miejsce.