ładowanie...
slajd mały

Rodzaje folii do druku

aplikacje samochodowe

Wydruki wielkoformatowe wykonuje się przeważnie z trzech głównych rodzajów folii: monomerycznej, polimerowej i wylewanej. Wykorzystuje się je do robienia szyldów, tablic reklamowych, aplikacji samochodowych, systemów wystawienniczych, czy kasetonów. Drukarnie zapewniają również zalaminowaniem materiału w macie lub błysku. Wzmacnia to jego wytrzymałość na urazy mechaniczne i odporność na działanie czynników atmosferycznych.

Podstawowe rodzaje

Nadruki są wykonywane na różnego rodzaju foliach, w zależności od potrzeb i przeznaczenia. Folia monomeryczna w wersji białej i transparentnej błyszczącej lub matowej należy do najtańszych i najbardziej popularnych materiałów. Jej trwałość to średnio 3 lata. Wykorzystuje się ją w reklamach wewnętrznych i zewnętrznych, ale tylko na płaskich powierzchniach, np. szyldach i bilbordach. Do zadruku tego typu folii używa się kleju trwałego, bardzo mocno kauczukowego lub specjalnego kleju usuwalnego. Folia polimerowa charakteryzuje się trwałością aż do 7 lat. Ma zbliżone właściwości do monomerycznej, ale jest bardziej wytrzymała i elastyczna. Dzięki temu stosuje się ją na powierzchniach profilowanych z niewielkimi przetłoczeniami jak tablice reklamowe czy szyldy firmowe. Najdroższym, najtrwalszym i najbardziej plastycznym materiałem jest folia wylewna. Wytrzymuje aż do 10 lat i jest przeznaczona do wyklejania powierzchni z mocnymi przetłoczeniami lub całościowego oklejania pojazdów. Ten rodzaj folii ma najbardziej wiążący klej ze wszystkich typów.

Pozostałe typy

Folie z nadrukiem są idealnym tłem dla prostych, jak i wymyślnych motywów i grafik. Oprócz trzech głównych typów folii na rynku wykorzystuje się jeszcze: One Way Vision (OWV), odblaskowe, adhezyjne, podłogowe czy magnetyczne. Materiał OWV jest folią perforowaną, okienną. Używa się go w witrynie reklamowej, gdzie wzór jest widoczny tylko od zewnątrz. Folia transparentna daje możliwość wydrukowania wzoru z zachowaniem przezroczystego tła. Minusem jest to, że tusze solwentowe nie mają 100% krycia. Dzięki folii transparentnej z białym laminatem uzyskuje się efekt druku od strony kleju. Wzór wyklejony we wnętrzu witryny sklepowej widać na zewnątrz. Folia translucentna ma zastosowanie w kasetonach. Taki wydruk na folii nadaje się do podświetleń. Folie odblaskowe są najlepiej widocznym nośnikiem w nocy. Szeroka paleta soczystych folii kolorowych nadaje się idealnie do wnętrza mieszkań, restauracji, hoteli lub punktów usługowych.